Benzer programlanmış bilgisayar oyunları ne kadar başarılı olabilir?

Öncelikle bu konuda gerekli bütün bilgilere sahip olduğumu söylemem doğru olmaz. Fakat bu sektörde yer edinebilmek için sizlere sunacağım bakış açısının oldukça işinize yarayabileceğini düşünüyorum. Ele alacağımız konunun eksik bulduğunuz yönlerini iletirseniz, bu bakış açısını birlikte geliştirebiliriz.

2007-2009 yılları arasında henüz 12-13 yaşlarımda kodlama bilmeyen bir çocuk olarak sağdan soldan biraz kod alarak Knight Online adlı bilgisayar oyununun “private server” dediğimiz kopyasını yapabiliyordum. Tabi ki o dönemlerde henüz çocuk olduğum, aynı zamanda ekonomik bir gelirim ve evimde internetim olmadığı için bunu sadece “local host” dediğimiz yerel ip adresi (Modem) üzerinden yalnızca arkadaşlarımla oynuyorduk. O dönemlerde Facebook’ta açtığım bir sayfada oyun içerisinden paylaşmış olduğum görsellere duyulan ilgi oynanışa verilen tepkiler beni çok şaşırtıyordu! Oyunun ne zaman açılacağını soranlar, veritabanını ve içeriği satın almak isteyenler, eğer oyunu çalıştırırsak bir grup arkadaşla geleceğini söyleyenler… Yayınlanmayan bir kaç özelliği ve bir kısmı değiştirilmiş kopya bir oyun bile adeta çok büyük bir ilgiyle karşılanıyordu!

Elbette o dönemde private server (özel sunucu) yayınlayanların sayısı oldukça artmıştı. Knight Online’nin yönetimi ve geliştirilmesi K2network ve Mgame isimli iki oyun şirketine bağlıydı. Yine benim Private server “PVP” yaptığım dönemlerde Mgame, K2network isimli oyun şirketine dava açmış, davayı kazanmış ve oyun yönetimini tamamen ele almıştı. (Tabi ki davanın konusu bugünkü konumuz değil merak eden varsa internette davaya dair çok güzel YouTube içeriklerine ulaşabilir.) Mgame 2015 sonrası bu pvp serverlere dava açmaya başlamış birçoğunu kazanmış ve sunucuları kapattırmıştı. Bu sunuculardaki oyuncuların bir kısmı başka pvp sunucularına kaymış, bir kısmı oyunu bırakmış, bir kısmı ise oyunun orijinal sunucularının uzun ömürlü olmasından dolayı oyuna geri dönmüşlerdi.

Geçtiğimiz günlerde internette dolaşırken “Rise Online” isimli bir oyun dikkatimi çekti. Henüz yapım aşamasında olan bu oyun adeta Knight Online’nin bir kopyası denilebilecek nitelikte! Değişen yalnızca isim ve tasarım olmuş! Oyundaki içeriklerin büyük bir kısmı ve kullanılan yaratık tasarımları , kullanılan oyun motorunun içerisinden satın alınmış ve bir zamanlar çeşitli parçaları birleştirerek yaptığım oyunlar gibi bir oyun ortaya çıkartılmaya çalışılmış! Tabi ki benim gibi doğrudan oyunu değiştirmek yerine oyunun sıfırdan yapılması tercih edilmiş!

Bunu gördükten sonra düşünmeden edemedim. Kopya bir oyun ne kadar başarılı olabilir? Bu oyun için ne kadar para ve zaman harcanmış olabilir?

İnternette birçok kopya oyuna rastlamak mümkün. Dolayısıyla kopya olmasına rağmen oldukça başarılı olanların sayısı da bir hayli fazla. Bunların en güzel örneklerinden biri de League of Legends! Bu oyun geçmişte Warcraft’ın oyun motorunda geliştirilmiş olan Dota ismini verdikleri oynama modelinin ve haritalarının varyasyonudur. Dota’yı geliştirenler Warcraft’ın oyun motorunu yetersiz bularak sıfırdan geliştirdiler ve yeni bir oyun olarak piyasaya sürdüler. Bu değişiklik ile beraber başarıya ulaştılar. Warcraft ile League of legends arasında devasa bir oyuncu kitlesi farkı olduğu bilinen bir gerçek. Rise online da bence oldukça başarılı olabilecek bir oyun.
Mgame’in yönetimindeki Knight Online oyuncu ihtiyaçlarını göz aradı etmekte ve oyuncuları oyundan soğutabilen ciddi değişiklikler yapmakta. Bu değişiklikler arasında oyuncuları oyundan koparan en büyük etmen de oyunun ekonomik olarak oyuncuları zorluyor olması ve oyun yönetiminin bu durumu kullanıyor olması. Dolayısıyla ciddi derecede büyük bir oyuncu kitlesi uzun ömürlü pvp servarlara veya başka oyunlara kaymaktalar .Bunun en güzel örneklerinden biri de henüz yapım aşamasında olan Rise Online’ın birkaç video ile YouTube’de 20.000 takipçiye ulaşmış olması. Doğru bir yönetim ve doğru bir bakış açısı ile birlikte bugları ,karakter-yaratık-oyun entegrasyonu hatalarını minimuma indirmesi ile Rise online ciddi başarılara imza atabilir!

Elbette bir diğer nokta da ne kadar para ve zaman harcadıkları! Oyundaki her yaratığa ortalama 100₺ harcadıklarını varsayarsak 100 yaratık 10.000₺ yapar. Zemin, binalar, ve diğer eksiklikleri satın aldığımızı ve birkaç bilgisayar programlayıcısı işe aldığımızı varsayarsak birkaç ayda ortalama 25.000₺ harcadığımızı farz edelim “tabi ki bu giderleri çeşitli kurslar satın alıp bu kurslara zamanınızı ayırarak minimuma indirebilirsiniz” bu oyunun sadece YouTube kanalından reklam alarak bile bu parayı kazanmak mümkün! Oyun içi satışları varsayarsanız herşeyi eksiksiz, bugsuz, heyecan verici ve oyuncuları mutlu ederek birkaç yılda en az 100.000₺ kazanmak mümkün! (Knight online benzeri private serverler bu paraları kazanabiliyor.) Umarım iyi araştırıp emek verip zaman harcamışlardır!

Gelelim asıl konumuza oyun programlamaya başlayabilmek için neler yapmalıyız?

Udemy’de cüzi fiyatlara oyun programlama kursları alabilirsiniz . Bu fiyat değişkenlik gösterebilir fakat her zaman bedava denebilecek kadar ucuza sıfırdan uzmanlığa uzanan 4 yıllık üniversitelerin sizlere veremediğini elde etmek mümkün! İhtiyacınız olan şey bilgisayar kullanmayı bilmek, mümkünse matematik ve İngilizce bilmek ve her şeyden önemlisi TUTKU! Kodları yazıp çalıştır tuşuna bastığınızda eğer o yazdığınız satırlar size yaratma hazzını vermiyorsa bu sektör hiç size göre değil! Oyunu bitirdikten sonra yönetici olarak oyundaki her şeyi domine edebilme gücünü kullanmak “oyunda etkinlikler yapmak” adeta muazzam bir haz! Orada tanrı gibisiniz bir düzen kurup, o düzene sınırlar koyup öyle yaşamak ve insanlara yaşatmak bence harcadığınız paradan, zamandan ve kazanacağınız paradan daha değerli ve heyecan verici!

Elbette diğer yazılarımda olduğu gibi siz değerli okuyucuları yormamak adına konuyu şimdilik burada bitiriyorum. Bence bu bakış açısı ve oyun programlamaya başlama fikri daha detaylı tartışılabilir. Konuya yeni kesitler eklemek veya kesitleri düzenlemek siz okuyucularımın takdirinde…

(Note : Yazım Tarihi : 13.04.2020)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.