E-Ticaret kursları 200$ eder mi?

Son zamanlarda artan Amazon FBA, Drop-shipping gibi E-ticaret kursları oldukça popüler olmaya başladı. Peki bu kurslar gerçekten 200$ eder mi?

Bir zamanlar siyah kuşak denilen bir Amazon FBA kursuna 600 dolar ödemiş biri olarak bu yazımın herkese faydası olacağını düşünüyorum . 600 dolarlık kursu satın almamdan bir süre sonra aynı kişinin sattığı 200 dolarlık bir kursun içeriklerinin aynı olduğunu gördüğümde aslında kursun 12 dolar edemeyeceğini bunun sadece bir pazarlama metodu olduğunu anlamış oldum tabi iş işten çoktan geçmişti!

Bugüne kadar aldığım E-ticaret kurslarının çoğunda “Tutorial” dediğimiz Amazon, E-bay gibi sitelerin arayüzlerinin nasıl kullanılacağına dair bilgiler verip yanına da “özel strateji” adı altında birkaç programı tanıtıp UDEMY’de 12 dolar eden kursların aynısını kimisi 200$ kimisi 600$ kimisi 1200$’a satıyor tabi Türkçe hazırlanmış bu kursların dolar üzerinden satılması ayrı bir muamma!

Elbette bu kursları alıp bu paraları kazananlar da var fakat bu insanlar günlerini ayırıp çok çalışıyorlar aylar geçiyor ancak bu ödedikleri kursların parasını çıkarabiliyorlar, başarılı olanlar genelde çok küçük bir azınlığı oluşturuyor. Bu insanlar da genellikle kurs dışından ticaret bilgisine sahip olanlar veya matematik becerisi , rasyonel zekası iyi olup kurs dışında birşeyleri keşfedenler oluyor . Çok büyük bir kısmı ise kurs parasını çıkaramıyor hatta ürüne ödedikleri paraları da kaybedebiliyorlar. Bu süreç içerisinde uzaktan ticaret yapmaya çalışıp hesapları askıya alınanlar, hesapları kapatılanlar da kaybedenler kulübündeler! Hesaplarını geri açmak veya almak için harcadıkları zaman onlar için daha büyük bir kayıp!

Bu yazının başlığını 200$ olarak belirlememin nedeni de son zamanlarda 200$’a drop-shipping kursu satan ve yaptığı 300$ lık kârı 3 ayda yaptığını söyleyen bir arkadaşımız tabiki(!)… Diğerleri gibi aynı pazarlama metodunu kullanması, 200$ lık kursun “kısa bir süreliğine 200$” olduğunu söylemesi “ileride zamlanacağını” söylemesi benzer kursları satanların pazarlama modeliyle bire bir aynı!

Bu arkadaşımız aynı zamanda Amerika’da yaşamakta. Düz hesap yapacak olursam ayda minimum 600$ kira ödediğini varsayarsak 3 ayda kazandığı para ve harcadığı zaman adeta büyük bir kayıp! Bu arkadaşımız da “200$ a kurs satarak” yolunu bulmayı tercih etmiş…

Kısacası yurt dışında yaşıyorsanız 5 dakikanızı bile ayırmaya değmez o paralarla yazılım, tasarım veya sevdiğiniz başka bir alanda düşük fiyata kurslar almanız hayatınıza daha çok şey katacaktır.

Türkiye’de yaşayan dostlarıma da önerim o fiyata Amerika’daki üniversitelerin kendisinden online olarak ticaret kursları alabilirsiniz….

Kıssacası bu çağda üniversite gibi resmî kurumlar dışında bir kursu 200$ a satmak ve içeriğin en az bir yıl emek verilmeden üretilmiş olması bana yeni nesil dolandırıcılık gibi geliyor….

(Not : Yazım tarihi : 12.03.2020 Aslında konu çok daha uzun olabilirdi bu yazı yazıldıktan sonra Netflix, Youtube gibi platformlarda bu konuyla ilgili ciddi belgeseller yayınlandı.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.